W miejscowościach leżących na trasie inwestycji odbyły się kolejne spotkania informacyjne dot. II nitki Rurociągu Pomorskiego. Jaką długość będzie miał rurociąg, ile działek przetnie w naszej gminie, jak będą liczone odszkodowania – na te oraz wiele innych pytań odpowiadali przedstawicie PERN i wykonawcy. Tym razem odwiedziliśmy w województwie pomorskim: Pruszcz Gdański, Tczew, Subkowy, Pelplin, Ryjewo, Kwidzyn, Gardeję, Gniew, województwie kujawsko-pomorskim: Łasin, Świecie nad Osą, Jabłonowo Pomorskie, Rogowo oraz województwie mazowieckim: Szczutowo, Sierpc, Radzanowo. Bardzo serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie, aktywny udział, ciekawe pytania i konstruktywne dyskusje.

Pierwszy cykl spotkań przerwała sytuacja związaną z epidemią COVID19 i przez ostatnie miesiące mogliśmy kontaktować się z jednostkami samorządu tylko telefonicznie oraz za pośrednictwem sukcesywnie ustawianych stojaków z broszurami informacyjnymi. Obecnie powoli powracamy do spotkań bezpośrednich przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.

Porozmawiajmy… o rurociągu

Podczas rozmów z gminami przede wszystkim opowiadamy o inwestycji, ale także staramy się poznać lokalne potrzeby i problemy, jak również obawy i pytania związane z budową nowego rurociągu.

Na spotkaniach przedstawiciele PERN i wykonawcy przybliżają znaczenie i zakres inwestycji, przedstawiają ogólny harmonogram oraz omawiają uwarunkowania prawne projektu. Podczas prezentacji wyjaśniają, jak powstaje trasa rurociągu, pokazując złożoność uwarunkowań przebiegu rurociągu, który musi uwzględnić projektant. Są to m. in. analizy środowiskowe, ukształtowanie terenu, zapisy studiów i MPZP, bliskość zabudowań i infrastruktury urbanistycznej oraz wiele innych.

Następnie projektanci prezentują planowany przebieg rurociągu w poszczególnych gminach oraz opowiadają o prowadzonych obecnie badaniach geotechnicznych. Wyjaśniają również, że właścicielom działek będą przysługiwały odszkodowania za realizację inwestycji, których wysokość zostanie określona przez licencjonowanego rzeczoznawcę powołanego przez Wojewodę.

Gdzie znaleźć informacje o projekcie?

Nasi przedstawiciele rozmawiają z władzami gmin o planowanych działaniach komunikacyjnych. Poruszamy wspólnie także temat najbardziej skutecznych metodach informowania mieszkańców i właścicieli nieruchomości zlokalizowanych na trasie planowanej inwestycji. Zastanawiamy się, kiedy i gdzie najlepiej przeprowadzić spotkania informacyjne, jak rozmieścić punkty konsultacyjno-informacyjne oraz jak kolportować materiały. Zachęcamy również do odwiedzania strony internetowej poświęconej tylko inwestycji oraz do zapisywania się na newsletter.

Zapraszamy na kolejne spotkania

Za niecałe 2 tygodnie spotkamy się z przedstawicielami gminy Bobrowo i Rady Dzielnic: Rudniki oraz Krakowiec-Górki Zachodnie.